Eating Healthy on a Budget – 21 Cheap Healthy Meals Under $1

Healthy cheap meals

21 cheap healthy meals.

Groceries fit under the need or necessity in your budget planning. If your monthly budget planner uses different categorization, look under housing.

I personally use a 50/30/20 budget planner for our household. In the method, groceries or food-related costs go under the “Need” category.

This is one area I find many families can save a lot of money. And I’m speaking this from my own experience.

Buying a lot of groceries didn’t necessarily turn into full nutritional meals in my house. That’s when I learned this important lesson. Nutritional meals don’t have to mean higher grocery bills.

You can totally cut grocery bills without sacrificing nutrition.

I should know because I was to cut my grocery bills by 30% when we started budgeting.

While it looked almost impossible to still eat healthy with a smaller budget, I made it work.

I learned to shop healthy, nutritional foods on a budget. I learned little tricks here and there to spot healthy items that are dirt cheap.

In fact, there are a lot of delicious wholesome foods you can buy under $1.00.

Yes, that’s right. They are under one buck.

Excited? You should be.

Let’s get to it and stock up your fridge and pantries with these 21 healthy groceries you can find under $1.00.

21 healthy cheap foods under $1.00

Quick notes: If you don’t have a Sams club or Costco sign-up one. You can save a huge amount of money on grocery bills every month.

Love to shop at Whole Foods Market? Me too. And they have more reasons to love these days with their Amazon Prime discounts. If you don’t have Amazon Prime but shop at WFM, I highly recommend you sign up. Your savings will far exceed their Prime membership.

1. Oats

Oats are incredibly nutritious, low in fat, rich in antioxidants and high in fiber. They may help lower cholesterol, reduce your risk of heart disease, and aid in digestion.

Oatmeal should definitely be part of a healthy diet, and they’re very budget friendly. It’s about $1 per pound in bulk. I know plain oatmeal can be boring, so mix things up with one of these delicious overnight oat recipes.

2. Apples

Apples are one of the most nutritious and popular fruits — and that’s for a good reason. They’re exceptionally healthy and their benefits are backed by many studies.

The saying “One apple a day can keep the doctor away” has much truth.

They are a good source of fiber, vitamin C, and antioxidants. They help fight off free radicals.

Apples may also aid weight loss if you are looking to lose a few pounds. They’re particularly filling due to their high fiber content.

Other health benefits include a decreased risk of cancer, diabetes, and even asthma.

Apples are also very affordable, one medium size apple costs about $0.75.

Apples are also easy to eat, but you can smear them with nut butter or make smoothies with them.

3. Bananas

Bananas are one of my other favorite budget-friendly fruits that’s super healthy. They’re great in almost anything, smoothies, banana bread, cookies, and pancakes. You name it, and they are always a perfect addition.

Their usefulness makes them a kitchen staple.

In addition to their usefulness, they are also nutritious. Bananas are high in potassium and fiber which aids digestion.

If you are looking for a quick snack, bananas are great. They make the perfect mess-free portable snack that brings satiety.

Enjoy a sliced banana with your favorite nut butter.

Bananas are budget friendly. You can buy one as low as $0.40 or get a bunch for $1.00-2.00.

4. Avocado

Eating a diet that contains plenty of fruits has long been associated with a healthy body.

Avocados are nutrient-rich and have been linked to many health benefits. These include decreasing the risk of obesity, heart disease, diabetes and aiding weight loss.

They contain nearly 20 different vitamins and minerals. Potassium, magnesium and vitamin C, E are just to name a few.

Avocados are also loaded with healthy monounsaturated fatty acids (MUFA). The same healthy fat founded in olive oil.

The good news is avocados are pretty affordable. You can grab one for about $1.00 per fruit at most stores.

5. Yogurt

Pick up a breakfast treat that’s filled with protein and calcium. Just beware of flavors loaded with extra sugar. Greek yogurt is also awesome with loads of protein and probiotics.

While Greek yogurt tends to cost a bit more than a $ 1 per cup, if you buy a larger container, you can save tons. You just have to put it in a smaller air-tight container for on-the-go breakfast.

As for regular yogurt, you should be able to grab a cup for less than a dollar.

Price: $1 per 6 oz cup

6. Brown Rice

Brown rice is one of my favorite grains to eat. They are highly nutritious and can be incorporated into a variety of dishes. Brown rice is good for the heart and digestion.

They may even reduce your risk of cancer and high cholesterol.

Thanks to its richness in fiber, it is also good for patients with diabetes and weight loss.

For those with gluten sensitivities, brown rice is one of the few grains that are gluten-free. Just as any other grains, it’s filling and very affordable at about $.18 per cup and $2 for a pound.

It’s a perfect and healthy way to make any meal more satisfying and fulfilling.

Price: $0.18 per 1/4 cup, $2 per pound

7. Popcorn

I love popcorn. It’s crunchy, fluffy, and pure fun. It’s a movie staple and one snack everyone loves.

While it’s expensive to buy a bucket at a theater, homemade popcorn can be dirt cheap.

It’s about $1 per pound for kernels or $0.30 for 1/3 cup.

Making popcorn at home has another advantage. It’s far healthier and allows you to select your own toppings.

To make homemade popcorn, all you need is a pot, salt, and some butter. In just a matter of a few minutes, you can make yourself a low-calorie snack with lots of fiber.

Pop kernels on the stove. Once popped, top with your favorite toppings, like cinnamon and butter. For classics, keep it simple with salt and butter.

Enjoy.

8. Kiwi

When you think of berries, you wouldn’t think of kiwis, would you?

In fact, not many people know kiwi is a berry, but it is.

Just as berries are full of antioxidants, kiwi is full of them and rich in other vitamins like C and dietary fiber.

Compared to other berries like strawberries and blueberries, kiwi is fairly budget friendly. Per fruit, you can find it for less than $.40 in its peak season.

With its skin, you can take it on-the-go to the office, park, and school.

For a healthy breakfast, add sliced kiwi on top of Greek yogurt and granola bowl.

Price: $0.40 per kiwi

Misato Alexandre

Co-founder

Misato Alexandre is a mom, wife, blogger, and a big saver living in Hawaii. She holds B.A. in Finance and formerly worked at Nomura on Wall Street in NYC.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.